Header Ads

ads header

NİKOLA TESLA VE HERKESTEN SAKLANAN 3 İCADI !

 Nikola Tesla ...19.yüzyıl'ın biraz deli ,fazlasıyla zeki mucidi .Tesla'nın 111 tane patenti olmasına rağmen , günümüzde kullandığımız eşyaların çoğuna ilham veren adam . İsterseniz , Tesla'nın hayatına kısa bir bakış atalım . 


TESLA'YA KISA BİR BAKIŞNikola Tesla, 10 Temmuz 1856’da Hırvatistan’ın bir köyünde yaşayan Sırp-Ortodoks bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi, daha sonra bir kardeşi daha oldu . Nikola çocukken şiir yazmayı ve okumayı severdi. Müthiş bir hatırlama kabiliyetine sahipti; gördüğü, duyduğu ve okuduğu hiçbir şeyi unutmuyordu, özellikle görsel hafızası müthişti. Tesla ilk olarak 1873’te Graz’daki Politeknik Enstitüsünde daha sonra 1880’de Prag Üniversitesinde okudu. İlk zamanlarda amacı fizik ve matematik alanlarında uzmanlaşmaktı .Fakat elektrik alanı ile ilgilendikçe sanki büyülenmiş gibi tamamen hayatını elektrik üzerine odaklayacaktı ... Kariyerine 1881 yılında Budapeşte'deki bir telefon şirketinde elektrik mühendisi olarak başladı.Daha sonra Tesla , New York'a gidecekti ve aslında herşey orada başlayacaktı ...


NEW YORK YILLARI VE TESLA'NIN DOĞUŞU1884'te New York'a gelen Tesla , çalışaknlığı ,azmi ve müthiş zekası ile Edison'un dikkatini çekmişti . İşte hepimizin bildiği Edison ve Tesla kapışması , artık başlamıştı.


Edison , Tesla'ya DC(Doğru Akım ) dinamolarını geliştirmesi için 50.000 Dolar teklif etti ve genç Tesla , hemen işe koyuldu . Aylar süren çalışmanın ardından sorunu çözdü fakat Edison , vaadettiği parayı ödemedi .Bu olaydan sonra Tesla , Edison ile yolları ayırıp, Edison'un Doğru Akım(DC)'ına karşılık Alternatif Akım (AC) geliştirmiştir .


Konuyu daha da uzatmadan , bu dahi Tesla'nın en tehlikeli ve herkesten gizlenen 5 İcadına beraber göz atalım .

1)ÖLÜM IŞINI

Ölüm Işını Tesla, 1930'larda Teleforce adını verdiği ölüm ışınını bulduğunu iddia etti. Cihaz, düşman uçaklarını, yabancı ordu gibi şeyleri ortadan kaldırmak için kullanılabilen yoğun bir enerji ışını üretebiliyordu. Tesla, bu ölüm ışını ile idari bölgelerin birbirlerini çok kolay bir şekilde yok edebileceğini düşünüyordu ve bu icat, bu nedenle hiç hayata geçirilmedi. Tesla, bu ışınla 200 mil mesafedeki herhangi bir şeyin yok edilebileceğini öngörüyordu.İnsan eli değmeden, tek kurşun atılmadan bir sürü canlıyı öldürmek mi ? Tam bir çılgın işi.
2)TESLA OSİLATÖRÜ

Tesla’nın Osilatörü 1898'de Tesla, küçük bir sallanan cihaz yaptığını ve bu cihazı ofisine yerleştirip çalıştırdığında, binayı ve etrafındaki her şeyi sarstığını iddia etti. Yani başka bir deyişle, cihaz depremleri simüle edebiliyordu. Tesla böyle bir şeyin meydana getirebileceği korkunç şeylerin farkına vardığı cihazı etkisiz hale getirmek için eline bir çekiç aldığını ve çalışanlarına, sarsıntı ile ilgili soru sorulduğu takdirde haberleri olmadığını söylemeleri yönünde talimat verdiğini söyledi. Bazı teorisyenler, ABD hükümetinin Tesla'nın bu çalışmasını devam ettirdiğini düşünüyor.
3)UÇAN ÇAY TABAĞI

Uçan Çay Tabağı 1911'de Tesla, yerçekimine karşı uçan bir makine yaptığına dair bir açıklama yaptı. Tesla'nın açıklamasına göre, bu uçan makine kanatlara ya da pervanelere sahip değildi. Hava durumu ve hava boşluklarına aldırmaksızın son derece güvenli bir şekilde ve yüksek hızlarda uçabilen makine, ücretsiz bir enerji sistemiyle çalışıyordu. Yeni gelişmeye başlayan havacılık ve otomobil endüstrisinin petrole bağlı olduğu bir zamanda ortaya çıkan bu icat, tabii ki hoş karşılanmadı ve tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı.Tesla , Ufo tasarlamış olabilir miydi ? Bunu ayrı bir makalede inceleyeceğiz .

                    

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.