Header Ads

ads header

İLK BAKIŞTA BİLİM !

İlk yazımı yazarken,bu siteye girme amacınızın ne olduğunu size hatırlatmak istedim . Bu yazıyı okuyan herkes, bilimle ilgili olmayabilir . Bilimi sadece kavram olarak biliyor olabilir. Ya da bilime meraklı da olabilir . Amacım , her kesime hitap ederek ,çocuktan yaşlısına bilim , bilim dünyası ve gelişmeleri hakkında sizlere gerek kendi araştırmalarımı , gerek se yapılmış  çalışmaları aktarmak . Bu konuda anlaştıysak , artık yazımıza başlayabiliriz. 

NE BU BİLİM ?Aslında Bilim Nedir ? sorusuna geçerli bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü aslında bilim her şeydir! Şaşırmayın , evet bilim her şeydir . Bilimi tanımlamak yerine onu anlamak , onu keşfetmeye çalışmak bize daha yardımcı olacaktır .

Bilim , kaba bir tabirle deney ve gözlem yöntemleri ile evrende olan biteni anlamak , evrende gerçekleşen olayları açıklamak ve onları bir dayanağa dayandırma çalışması diyebiliriz. Yani bilinenin aksine bir bilim çalışması , illa ki deneylerle olmak ''zorunda değildir''.

NERDEN ÇIKTI BU BİLİM ?

Biz insanlar , yaradılış gereği hep bir merak içinde olmuşuzdur. Bunu kendinizden de bilebilirsiniz .Çocukken başlayan bu iç güdü bizi yaşamımızın her anında merak etmeye, araştırmaya yöneltmiştir. İlk çağdaki insanlar da , çevrelerinde olup bitenleri , yeryüzündeki farklılıkları , hayvanları ,varsa dünya dışı varlıklar ve gezegenleri her tarihte merak edip bunlar hakkında araştırma yapmak istemiştirler. Dedik ya , her şeyin başı ''MERAK ''
Gök gürlemesi, şimşek çakması, Ay’ın ya da Güneş’in tutulması, hastalıklar, afetler, vb. doğa olayları bazen insanların  merakını çekmiş, bazen  korkutmuştur.İşte bilim serüveni tam da burada başlıyor. 
İnsanlar , kendi korkularını yenmek için ,doğayı tanımak ve doğaya hükmetmek için doğa hakkında bilgiler edinmeye başlamıştır . Bu da Bilim ve bilimsel bilgi çalışmalarını hızlandırmıştır .
Bilimin bugünkü seviyeye gelmesi, insanoğlunun yazıyı bulduğu tarihten bugüne yaklaşık 5000 yıllık bir maziye sahiptir.

İLK BİLİM İNSANLARI KİMLERDİR?
İlk bilim insanı kimdir? diye  sorsak ,hemen herkesin aklına isimler gelir . Arşimet ,Newtoon , Dalton , Einstein ve daha niceleri . Ama ilk olarak kim bir bilim insanı gibi çalışmalar yapmıştır ? 

ARİSTOTELES

Milattan önce 384-322 yılları arasında yaşayan filozof Aristoteles mantık, eleştiri, fizik, biyoloji, politika gibi farklı alanlara önemli katkılarda bulundu.Aristoteles , çok meraklıydı ve her şeyi merak ederdi . ''FELSEFE MERAKLA BAŞLAR'' sözü ve bir çok alanda yaptığı gözlemleri derleyerek iki bin yıldan fazla bilim insanlarına ilham kaynağı olmasından ötürü , bazı kesimler Arisoteles'in ilk bilim insanı olduğu kanaatine varmıştır .

İbnü’l-Heysem
İlk bilim insanı olduğu düşünülen kişilerden biri de İbnü’l Heysem. 965-1040 tarihleri arasında yaşayan İbnü’l Heysem matematik, gök bilimi, fizik gibi farklı alanlara katkı sağladı. Optik, görmenin nasıl gerçekleştiği ve ışık üzerine önemli çalışmalar yaptı. Işığın bir nesneden yansıyarak göze geldiğini ve görüntünün bu şekilde oluştuğunu ispatları ile birlikte açıklayan ilk kişiydi. İbnü’l-Heysem aynı zamanda bilimsel düşüncenin belirlenmiş süreçlere veya matematiksel ispatlara dayanan deneylerle sınanması gerektiği fikrinin de ilk savunucusuydu.Aristoteles ,genel olarak yağtığı gözlemler ile , İbnü'l Heysem ise yaptığı ispat ve matematiksel işlemler ile ilk bilim insanları olarak anılmaktadır . 


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.